Budownictwo drewniane

Kościół w Kamionce

Wycieczka jednodniowa Lipnica Murowana - Rajbrot - Kamionka Mała - Laskowa - Rozdziele.

Można trasę podzielić na dwie wycieczki:

  • Schronisko - Lipnica Murowana - Rajbrot - Schronisko,
  • Schronisko - Jastrząbka (556 m n.p.m.) - Kamionka Mała - Laskowa - Schronisko.

Wycieczka poglądowa przedstawiająca różne przykłady budownictwa drewnianego (gotyckie, późnogotyckie, renesansowe oraz współczesne pochodzące z XIX i XX wieku), a także założenia urbanistyczne (średniowieczne miasto, wieś - "ulicówka" i "przysiółkowa"). Na trasie poznajemy na czym polega orientowanie kościoła, rozróżniamy konstrukcję zrębową i słupową. Próbujemy właściwie umiejscowić w czasie napotkane zabytki i przedstawić ich cechy wspólne oraz różnice. Podczas wycieszki kierujemy się szlakami turystycznymi: pieszymi i rowerowymi, mając na uwadze zagrożenia wynikające z uprawiania turystyki górskiej. Przy przejściach "nieoznakowanych" stosujemy zasadę mapa i "koniec języka za przewodnika" aby bezpiecznie dojść do szlaku. Wędrując przez "Wiśnicko - Lipnicki Park Krajobrazowy" rozpoznajemy niektóre gatunki drzew spotykane na szlaku (jodła, sosna, świerk, buk, jawor, klon).
Przejście 5-7 h trasą krótszą lub 7-9 h trasą dłuższą w zależności od pogody i możliwości grupy.


Trasa

- przebieg trasy na mapie zaznaczony jest czerwoną przerywaną kreską [ » zobacz mapę ]

 

Zwiedzamy Lipnicę Murowaną 1 h.
Kościół p.w. św. Leonarda. Legenda o Światowidzie i pogańskiej gontynie. Ołtarze z początku XVI w. kopie (dzięki nim można wyobrazić sobie jak kolorowo było kiedyś w kościołach). Biblia dla ubogich malowana na chórze. (tylko osiem przykazań!) Tylko w soboty - Kościół farny p.w. św. Andrzeja. Legenda o fundacji kościoła przez króla Kazimierza Wielkiego. Chrzcielnica Kościół p.w. św. Szymona z Lipnicy cudowne źródełko. Lipnicki rynek - średniowieczne założenie urbanistyczne. XVII-wieczny Dom Starościński. Domy z podcieniami. Dwór Ledóchowskich.

Lipnica Murowana - Rajbrot, 1,5 h. szlak czarny potem zielony
Kościół p.w. Narodzenia NMP z początku XVI wieku. Wczesnobarokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej z XVII wieku.

Rajbrot - Kamionka Mała, 2 h. szlakiem niebieskim pod "Łopusze wschodnie" stąd bez szlaku drogą leśną przez "Głowacynę" na przełęcz "Góralowy Dzioł" dalej niebieską ścieżką rowerową Jastrząbka kaplica drewniana na cmentarzu z I wojny światowej z 1915r.

Jastrząbka - kościół w Kamionce Małej 0,5 h. niebieską ścieżką rowerową lub bez szlaku drogą.
Kościół p.w. św. Katarzyny z XVIII wieku. Według legendy w miejscu kościoła miała pustelnię św. Katarzyna siostra pustelników: Świerada, Justa i Urbana. Inna legenda mówi o sądeckich Klaryskach i cudownym obrazie, który kilkakrotnie usiłowały zabrać sądeckie Klaryski do swojego klasztoru, ale zawsze wracał tu w sposób cudowny. O Kamionce pisał Jan Długosz w "Liber beneficiorum" "na górze bardzo wysokiej położona, mająca u siebie kościół parafialny, poświęcony świętej Katarzynie".

Kamionka Mała - Laskowa, 2 h. niebieską ścieżką rowerową lub bez szlaku przez "Pożogi"
Skansen "na Jędrzejkówce" Krzysztofa Jędrzejka. Obraz wsi z I połowy XX w. Dwór Michałowskich z XVII w. Historia dworu,sufity, konstrukcja dachu.

Laskowa - Rozdziele 1 h. bez szlaku. Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła z XV w. (z Królówki) okienko króla Zygmunta-Augusta.
Powrót do schroniska 20 min. niebieską ścieżką rowerową

on-line: 1, wizyt: 392842
Realizacja: